ІНТРИГИ ПРОВІНЦІЙНОЇ БОГЕМИ

Чимало любителів театру хотіли б заглянути за куліси і побачити, які актори насправді в житті. Чим їхні реальні обличчя відрізняються від образів, створених на сцені. Саме таку унікальну нагоду наразі дає Київський театр „Актор”, де режисер Григорій Зіскін нещодавно поставив виставу „Без вини винувата”, за комедією відомого російського драматурга Миколи Коляди „Курка”.

Принагідно зазначимо, що М.Коляда автор близько ста п’єс, що перекладені на сімнадцять мов, у тому числі й українську. Автор надіслав творчій групі вистави листа, в якому зазначив, що дозволяє постановку п’єси і відмовляється від будь-яких гонорарів, а також висловив впевненість, що з часом нашим народам вдасться подолати всі непорозуміння. До речі, Микола наполовину українець і ніколи не приховує цього.

У п’єси, яку наразі має можливість переглянути український глядач, доволі цікава історія. Твір був написаний ще у 1989 році. Його грали не лише в багатьох театрах Росії, але були також постановки в Польщі, Чехії та Угорщині. Наталія Крачковська та Михайло Конкін грали спектакль по цій п’єсі у своїй антрепризі. У 1991 році був знятий художній фільм „Курка” за участю Наталії Гундарєвої, Світлани Крючкової, Михайла Данилова, Олександра Пашутіна, Мар’яни Полтєвої. А вже у новому тисячолітті сам автор здійснив сценічне прочитання твору в створеному ним  „Коляда-театрі”.

Назва п’єси походить від прізвиська молодої артистки-початківця –  Курка. А розпочалася ця доволі смішна історія з того, що молода дівчина примудрилася одночасно відповісти взаємністю на залицяння двох поважних чоловіків – головного режисера та головного адміністратора театру... Цим порушила спокій провінційного театру, і, що найжахливіше, двох примадонн вищевказаного закладу культури. Які, в свою чергу, вирішили серйозно провчити нахабне дівчисько.

„Без вини винувата” вистава начебто про театр, про те, що відбувається за кулісами. Вона неначе про любовний трикутник, проте у цієї дивної фігури насправді значно більше гострих кутів. Ця яскрава комедія насправді серйозна історія про мрії і надії, що не збулися; про думки, які приходять до нас, коли ми розуміємо, що позаду трохи більше ніж попереду. Отже з одного боку спектакль пропонує глядачеві відпочити і посміятися, а з іншого багато над чим замислитися і, можливо, навіть щось переглянути у своєму житті.

Цей проект можна вважати міжнародним, адже одну з головних ролей виконує акторка з Канади Анна Варпаховська. Разом із народною артисткою України Лідією Яремчук вони створюють неповторний тандем, що є водночас дико комічним і зворушливо ліричним. Яскраві чоловічі образи вийшли у виконанні Сергія Мельника та Михайла Жоніна. А Нонна (прізвисько Курка), навколо якої розгортаються всі події ( артистка Ольга Олексій) виглядає досить романтичною дівчиною. Можливо правильно було б засудити поведінку цієї героїні, але насправді їй хочеться просто поспівчувати.

Про те, що події відбуваються ще в радянські часи, можна дізнатися не лише з фраз персонажів, але й сценічного оформлення, досить достовірно передана обстановка гуртожитку тієї доби. А дії та вчинки персонажів доповнює музика Бізе та Шопена.

Як підкреслив режисер-постановник Григорій Зіскін, нова вистава присвячена пам’яті  колишнього художнього керівника театру „Актор”, народного артиста України Валентина Шестопалова. І це надзвичайно важливо, адже, щоб досягти нових творчих висот, потрібно пам’ятати і шанувати своїх попередників.

Едуард ОВЧАРЕНКО